menu Ulohy

Úloha 2: Merajte objem pľúc takzvaným spirometrom vyrobeným z PET fľaše.

Téma: objem
Náročnosť aktivity: ľahké
Odporučený vek žiakov: od 9 rokov
Doba trvania: 45 min
Pomôcky a použitý materiál: plastový kanister s objemom 5 l, liehová fixka, odmerný valec, hadička, lavór, tabuľka 3
Cieľ aktivity: Pochopenie princípu merania objemu plynných látok.
Pracovný list Workshop

Postup:

Z kanistra vyrobte odmerný valec s objemom 5 l. Takto vyrobený spirometer naplňte vodou, zaštopľujte a otočený ho vložte do umývadla tak, aby bolo hrdlo pod vodou. Spirometer odštopľujte a do hrdla vložte hadicu (Obrázok 8). Vydychovaním vzduchu do hadičky zistíte objem vašich pľúc.

Obrázok 8: Spirometer vyrobený z plastového kanistra

Zliatina kovov je zmes kovov vyrábaná tavením kovu s ďalšími kovmi alebo inými prvkami či zlúčeninami. Podľa počtu zložiek sa zliatiny delia na binárne – obsahujú dve zložky, ternárne – zložené z troch zložiek a kvartérne – štvorzložková zliatina. Prvou historicky významnou zliatinou kovov bol bronz. Jeho vlastnosti boli objavené už v praveku. Objav bronzu znamenal veľký technologický pokrok vo výrobe nástrojov, zbraní a ozdôb. Na rozdiel od čistých kovov – medi a cínu, z ktorých je bronz vyrábaný, má vyššiu tvrdosť. O jeho význame pre človeka svedčí aj to, že po ňom bola pomenovaná jedna epocha ľudských dejín – doba bronzová. Zliatiny kovov sú vyrábané pre svoje vlastnosti, ktoré čisté kovy nemajú. Cielené pridávanie prvkov ku kovu sa nazýva legovanie. Príkladom môže byť legovanie ocele chrómom. Vyrobená oceľ je odolná voči korózii a používa sa na výrobu výfukov, príborov a riadu.

Magnetické vlastnosti kovov sú dané pohybujúcimi sa elektrónmi v atómoch kovov. Pohybujúce sa elektróny okolo seba vytvárajú elementárne magnetické polia. Tieto elementárne magnetické polia sa skladajú a určujú výsledné magnetické pole atómov, a tým aj magnetické vlastnosti látky. Atómy diamagnetických látok sú usporiadané tak, že sa jednotlivé elementárne magnetické polia elektrónov rušia. Diamagnetické látky zoslabujú magnetické pole, do ktorého sú vložené. Medzi diamagnetické kovy patrí napríklad zlato, striebro, meď a bizmut.

Obrázok 2: Rad reaktívnosti kovov

Reakciou neušľachtilého kovu s kyselinou vzniká plynný vodík, ktorý sa uvoľňuje vo forme bublín a soľ príslušného kovu a kyseliny (reakčná schéma 4, 5, 6). Ušľachtilý kov s ky- selinou za vzniku vodíka nereaguje (reakčná schéma 7). Dôkaz vodíka je možné vykonať jeho zachytávaním do skúmavky otočenej dnom nahor a následným priložením nad za- pálený kahanec. Vodík štekne.

Reakčná schéma 4: Reakcia kyseliny chlorovodíkovej so zinkom

Zn + 2HCl → ZnCl2 + H2

Reakčná schéma 5: Reakcia kyseliny chlorovodíkovej so železom

Fe + 2HCl → FeCl2 + H2

Reakčná schéma 6: Reakcia kyseliny chlorovodíkovej s hliníkom

2Al + 6HCl → 2Al → Cl3 + 3H2

Reakčná schéma 7: Reakcia kyseliny chlorovodíkovej s meďou

Cu + HCl → nereaguje

track_changes