Charles Messier (1730 – 1817)

Charles Messier byl francouzský astronom, který sestavil slavný „Messierův katalog“. Messier se narodil 26. června 1730 v obci Badonviller ve Francii.

Jeho zájem o astronomii vyvolaly dvě po sobě následující události: výskyt velké komety se šesti ocasy v roce 1744 a prstencové zatmění Slunce 25. července 1748. Messierovým prvním dokumentovaným pozorováním byl přechod Merkuru přes Slunce dne 6. května 1753.

V roce 1764 se Messier stal členem Královské společnosti v Londýně. V roce 1769 byl zvolen za zahraničního člena Švédské královské akademie věd. Dne 30. června 1770 byl zvolen členem Francouzské akademie věd. Snem Charlese Messiera bylo stát se slavným objevitelem komety. Bohužel, když Charles sledoval oblohu svým dalekohledem, často na obloze vídával rozmazané objekty, které již byly známy (a nebyly to komety). Proto se rozhodl ušetřit sobě trochu času a pokaždé, když objevil objekt, který se nepohyboval (očekávalo se, že komety se budou pohybovat mezi hvězdami), poznamenal si ho.

V roce 1774 Messier publikoval první verzi svého katalogu, která obsahovala 45 objektů včetně mlhovin a hvězdokup v časopise Francouzské akademie věd. Do roku 1781 se seznam rozrostl na 103 objektů. Cílem katalogu bylo pomoci astronomům a „lovcům komet“ (jakým byl sám Messier) rozlišovat pohybující se a stálé nebeské objekty. Ačkoliv ve svém životě objevil až 13 komet, Charles Messier se stal známým právě pro jeho katalog. I dodnes je Messierův katalog objektů hlubokého vesmíru široce využíván amatérskými a profesionálními astronomy. Dne 12. dubna 1817 Messier zemřel ve svém domě v Paříži. Byl pohřben na hřbitově v Pere Lachaise. Na jeho počest byl pojmenován měsíční kráter a planetka č. 7359.