Задача 2: Видове съзвездия

Цел

Да разпределят съзвездията според техните имена – на животни (птици, водни, сухоземни и митични), на хора (жени и мъже), на предмети (научни прибори и други) – според нивото на децата.

Ресурси

  • ■ Приложение 1 – Списък на съзвездията
    ■ Приложение 2 – Таблица за разделяне на съзвездията по групи

Съзвездия
ХОРА
ЖИВОТНИ ПРЕДМЕТИ
МЪЖЕ
ЖЕНИ СУХОЗЕМНИ ВОДНИ ПТИЦИ МИТИЧНИ

НАУЧНИ
ПРИБОРИ

ДРУГИ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Инструкции за учителя

На децата се предоставя списък на съзвездията и празна таблица, в която да попълнят имената на съзвездията, разделени по групи. В таблицата има 3 основни групи съзвездия – хора, животни и предмети. Групата на хората може да бъде разпределена на 2 подгрупи – мъже и жени. Групата на животните се разделя на сухоземни животни, водни животни (не риби), на птици и на митични същества. Групата на предметите е разделена на научни прибори и други. При по-големите деца може в отделна графа да бъдат отделени приборите, използвани в астрономията. 

Първоначално на децата се предоставя възможност сами да разпределят съзвездията по тези критерии. Във всички случаи на даден етап е добре учителят да подпомогне процеса, защото децата ще срещнат затруднение с доста имена на съзвездия. Много от имената на героите от древногръцката митология са непознати за учениците. Част от съзвездията носят лични имена – Цефей, Персей, Андромеда, Касиопея, Херкулес, Орион; други са „професии“ – Водолей, Колар, Воловар, Живописец, Склуптор, Змиеносец, Стрелец; в трета подгрупа са Близнаци и Дева. Случаят със Стрелец е малко особен, защото той е и митично същество – кентавър или същество с глава на човек и тяло на кон. Подобна е ситуацията и с Косите на Вероника – това име може да се включи при съзвездията, носещи имена на жени, а може да се включи и при предметите. Може да се остави на учениците да преценят къде да сложат тези съзвездия в таблицата. Това от своя страна ще предизвика дискусия, което ще помогне още повече на децата да запомнят и осмислят имената на съзвездията. 

При животните почти няма проблем с разпределянето им в четирите групи и децата би трябвало да се справят сравнително лесно. Част от учениците могат да се затруднят с Тукан като непозната за нашите ширини и по-малко известна птица. Златна риба и Летяща риба също могат да предизвикат съмнения у децата дали съществуват реално, но се оказва, че такива видове риби наистина съществуват. Такъв е случаят и с Райска птица, каквато група птици действително съществува в природата. 

В групата на митичните същества се включват някои „животни“, които също могат да заблудят учениците. Повечето от имената на тези същества са доста популярни и дори възрастните могат да се объркат дали такива животни има в природата. Най-голямо внимание е добре да се обърне на съзвездието Кит. Кит е реално съществуващо животно, но древните гърци са виждали в това съзвездие чудовището с много глави от легендата за Цефей, Касиопея, Андромеда, Персей, Пегас и Кит. 

Много съзвездия са кръстени на предмети и уреди. Учителите могат да направят и по-подробно разделяне на тези съзвездия, но в предложената таблица те са разделени условно на прибори, които се използват в науката, и предмети от ежедневния живот.

Детайлни инструкции за ученика

Разпределете съзвездията от предоставения списък по групи в празната таблица. В таблицата има 3 основни групи съзвездия – хора, животни и предмети. Групата на хората може да бъде разпределена на 2 подгрупи – мъже и жени. Групата на животните се разделя на сухоземни животни, водни животни (не риби), на птици и на митични същества. Групата на предметите е разделена на научни прибори и други.

След попълване на таблицата могат да бъдат зададени някои от следните въпроси на учениците: 

■ Колко мъже им на небето? – 14 (Близнаците са двама)
■ Колко са жените на небето? – 4
■ Колко кучета има сред съзвездията? – 4 (В Ловджийски кучета са две)
■ Колко коне има? – 3 (Малък кон/Жребче – единственото реално животно, Пегас и Еднорог). Учениците биха могли да причислят към конете и Стрелец и Кентавър като полу-коне – полу-хора.
■ Колко са рибите на небето? – 5 (в съзвездието Риби с панделка са вързани 2 риби). Ако говорим за водни животни, то тогава техният брой е 8. 

Подобни въпроси могат да бъдат измислени много, с което учениците по-лесно да запомнят имената на съзвездията, да бъде провокирано тяхното въображение, по-лесно да ги разпознават на звездни карти или на небето и т.н. 

Допълнение 

За учениците ще бъде интересно да оцветят в определен цвят зодиакалните съзвездия и така да установят самостоятелно, че всички зодиакални съзвездия с изключение на Везни са живи същества, откъдето и идва названието на тази група съзвездия, сред които преминава Слънцето. 

На по-напредналите ученици може да бъде поставена задачата да оцветят с различни цветове екваториалните съзвездия, незалязващите съзвездия и тези, през които преминава Млечния път. За тази задача, обаче, се изисква учениците да разполагат със звездна карта или компютърна програма. Тази задача може да се постави и след третата тема, когато учениците вече са запознати с другите класификации на съзвездията и с реалното и видимо движение на небето. В зависимост от нивото на децата, учителите могат да импровизират многобройни варианти на задачите и въпросите. 

ПРИЛОЖЕНИЕ 2 

Попълнена е таблица за учителите, в които съзвездията са оцветени, както следва: 

■ в жълто поле – зодиакалните съзвездия,
■ в синьо поле – незалязващите съзвездия,
■ със зелен цвят – екваториалните съзвездия.