Практическо упражнение 1: Да конструираме диаграмата на Хершпрунг-Ръсел
Цел
Целта е учениците да придобият представа за размерите на звездите и зависимостта между размера, масата и положението им върху диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел.
Необходими материали
■ Пластелин с различни цветове: червен, жълт, син, бял, черен;■ пластмасова дъска за работа с пластелина;
■ изображението на диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел от теоретичната част.
Инструкции за учителя
Това упражнение ще покаже на учениците, че звездите се разполагат на диаграмата по точно определен начин, който зависи от тяхната маса, размер, цвят и еволюционен статус. Времетраенето е 10 до 15 минути.
Детайлни инструкции за учениците
1. Разгледайте картинката от теоретичнта част с диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел. Вижте как се разполагат звездите по цвят и размер на нея.
2. Очертайте си правоъгълник с пластелин, като по Y-остта е с черен цвят, а по X-остта направете дъга от цветове, като започнете със синия цвят, после бял, жълт и червен. Това ще ви даде границите на диаграмата.
3. Започнете да изграждате Главната последователност, като започнете със сини топчета в горния ляв ъгъл на вашата диаграма. Продължете по диагонал с бели топчета около средата, после жълти и накрая червени. Спазвайте изискването топчетата да намаляват в този ред. Отбележете мястото на Слънцето върху Главната последователност.
4. Направете по-големи сини топчета и ги поставете над Главната последователност, най-отгоре в средата по X-остта – това ще бъдат свръхгигантите. Отляво на тях и малко по-надолу по Y-остта поставете червени топчета. Това са гигантите.
5. И накрая в долния ляв ъгъл поставете малки бели топчета – това е областта на белите джуджета.
Въпроси
■ Зависи ли от масата на звездата времето на пребиваването ѝ върху главната последователност? Как? – [Отговор: Да. Колкото е по-масивна една звезда, толкова по-малко пребивава въху Главната последователност]■ Покажете на диаграмата на Херцшпрунг-Ръсел положението на Слънцето. – [Отговор: Слънцето се разполага на диаграмата в областта на жълтите джуджета върху Главната последователност.]
■ Продължават ли да се раждат звезди понастоящем? – [Отговор: Да, процесът на звездообразуване продължава и понастоящем.]
■ Кои звезди живеят по-дълго – червените гиганти или сините гиганти? Защо? – [Отговор: Червените гиганти. Защото имат по-малка маса и по-бавно изразходва водорода в недрата си.]